Употреба на снимки
Изображенията са много важни, както за външния вид на вашия сайт, така и за допълване на контекста с който статията ви добива цялостен вид. За това на всяка страница от сайта е добре да се слага поне една картинка. В копирайтинг средите често се употребява поговорката, че една картинка е колкото 1000 думи.
От друга страна изображенията излизат в резултатите от търсене и привличат вниманието на търсещите. Търсачката Google предоставя възможност на потребителите да търсят по изображения, затова наред с текстовете трябва да се оптимизират и изображенията.
Използвайте винаги изображения с изчистени авторски права. Не са малко случаите на осъдени заради използвани на чужди картинки. Ако използвате хоризонтални изображения, сложете ги под заглавието, за да не прекъсвате текста, желателно е да са 468 пиксела – колкото един банер. Вертикалните изображения читателите очакват да видят в дясно на текста.
Практиката показва, че тежестта на файла на изображенията е едно от най-важните изисквания за оптимизацията на уебсайта, затова е добре да се компресират и олекотят колкото се може повече. Предварително ги оразмерете да бъдат толкова широки и високи, колкото ще бъдат показани на страницата. Посочвайте точния размер и в html кода, иначе може да се размажат и да не изглеждат добре.
Преди да качите изображенията на сайта си сменете имената на файла, да включват основната ключова дума за статията. Нека не бъдат нищо не значещи букви и цифри като image3229.jpg, а да са описателни с тирета между думите например, voenna-tehnika.jpg ако в статията става въпрос за това. Търсачките получават информация от данните, които вие им предоставите.
Във файла на всяка снимка може да се включва EXIF информация – данни за автора на снимката и GPS координати на локацията, които помагат за рейтинга ви при локално търсене. Не е за препоръчване да използвате водни знаци за защита на авторките си права над картинките, защото те водят до много по-малко кликвания. Ако това се налага по-добре сложете малко ваше лого в левия ъгъл на изображението. Ако имате много снимки на сайта си, направете sitemap за изображения. Това помага на Google да ги открие и да ги индексира по-бързо и най-вече позволява да добавите допълнителни ключови думи.
Задължително е всички картинки да имат описателен ALT таг. Наименованието Алт идва от алтернативен текст, който се е показвал при невъзможност за възпроизвеждане на картината. Alt taga не трябва да надвишава 10 думи.
Тук важат същите правила, като за заглавието – да има ключова дума колкото се може по-напред. За описание се препоръчват същите думи като в заглавието на статията в която е сложена картинката.
Незрящите хора, използват Интернет, като софтуера им чете алт таговете по същия начин, както Google.
Хората обичат да четат текста под снимките, затова го поставяйте с включени ключови думи. Те са полезни както за посетителите на сайта ви, така и за позиционирането им в тъкачките.
Нека това става с HTML-5 кодовете <figure> и <figcaption> с които се дава информация за текста под изображенията на ботовете.
Тъй като Gogole не вижда, а чете, задължително заобиколете снимката си от всякъде с текст. Търсачката се ориентира за нейното съдържание по този текст и двата елемента трябва да са свързани смислено.
Използването на визуални елементи в съдържанието увеличава възможността за използване на целевите ключови думи върху името на файла и алтернативните маркери на изображението. Това също така допринася за резултатите от търсенето на изображения и видеоклипове и повишава качеството на съдържанието.
В продаващите текстове илюстрациите нямат ефекта на снимките. Когато те гледа едно истинско лице, доверието се покачва и продажбите се повишават. Световно известния копирайтър Дейвид Огилви твърди, че всяко изображение или картинка трябва задължително да има под себе си надпис[1].
Въпреки дребния им шрифт хората механично прочитат надписите под картинките. Това пространство задължително трябва да се използва за внушение и манипулиране на поведението на читателите на Вашата статия.
Употреба на видео
Търсенето на видео постоянно се увеличава и според Cisco до 2021 г. видео стриймингът ще представлява 80 % от целия онлайн трафик[2]. Все повече хора търсят видео съдържание и в Youtube клиповете днес са със 60 % повече от миналата година. За нуждите на настоящото изследване в проекта Postvai.com бяха използвани 15 специално направени видеоклипа, от които се вижда, че видеото се отразява много добре на подобряването на видимостта на сайта. Най-добре е клиповете да се разполагат на собствен сървър във вашия сайт, а не в Youtube и да бъдат вградени в сайта, след което да се публикуват и в Youtube и други подобни платформи. Наличието на собствени клипове се оценява добре от търсачките. А ако някой сподели клипа и сложи линк към сайта ви, ще е още по-добре. Друг плюс на тази практика е, че така имате пълен контрол над мета данните. За да се индексира добре трябва да го заобиколите от всякъде с текст, за целта може да направите текстов вариант на казаното в клипа и не забравяйте да го изпълните с ключови думи.
Тук също може да създадете видеокарта на сайта, която да улесни откриването на клипове от търсачката. В нея се поставят заглавията на клиповете, описание, продължителност на видео клипа, категория, и thumbnail изображение (малко изображение). Най-модерното решение за улесняване на търсачката да се сдобие с информация за видеото е да използвате микродата. Дори Google предпочита точно този вариант, но все пак изберете едно от двете решения, не ги дублирайте заедно.
Правилата за оптимизация на изображения важат и за видеоклипове, тук също заглавието на видео файла трябва да бъде описателно и да съдържа ключови думи. Например, video-kak-se-strelia-po-misheni.flv, а не безсмислени букви и цифри gs15234.flv. Тъй като много от хората търсят ключовата дума „видео“, следва тя да присъства в името на файла.
Все пак ако ви трябва трафик може да направите втора версия на клипа и да го качите в Youtube. Това не е просто сайт, а също така социална мрежа и търсеща машина, която има огромен трафик с над един милиард уникални посещения на месец. От 2006 година Youtube стана собственост на Google, което е още една причина за неговото използване. Днес 55 % на всички резултати от търсене съдържат поне едно видео и почти всички са от Youtube. Тук важат всички горе написани правила за оптимизиране, както от Youtube към вашия сайт, така и обратно. Направете линк билдинг на видео канала си и на страниците с вашите видео клипове – това ще повиши техния рейтинг и класиране, а от там и трафика към вашия сайт. За да анализирате гледанията на вашите клипове може да се използва YouTube Insight. Този инструмент предлага всякаква информация за посетителите на вашия видеоклип и освен това с него може да променяте или редактирате клипа си. Един от най-важните параметри е броя гледанията на видео клипа.
Вкарайте ключови думи в заглавието на видеото, то не трябва да надвишава 50 – 55 символа, за да се визуализира в резултатите от търсене без проблеми. Задължително преразкажете в описанието текстуално, това което се разказва в клипа. Препоръчва се то да е най-малко 250 думи, като ключовата дума трябва да се намира някъде между първите 25 за да добави стойност към видеоклипа. Добре е да поставите линк към сайта си още в началото на описанието, защото останалата част е скрита и може да се види след като потребителят натисне „показване на още“. За съжаление всички линкове тук са NoFollow. Попълнете таговете и етикетите с поне 5-6 ключови думи или на подобна тематика. Така те ще се свържат с други подобни видеа и когато някой ги гледа ще види препратка и към вашето видео в секция „предложения“. YouTube превръща тези таговете в meta ключови думи на страницата, но Google не ги взема в предвид при класирането.
Освен това може да се възползвате от функцията за поставяне на бутон за действие върху вашия видео клип, който изглежда като балонче за реч върху заглавието или воден знак с линк към вашия сайт. Друга възможност е да поставите субтитри на вашия видеоклип, които влияят за класирането му в самия YouTube. Добавянето на връзка към уебсайта в горната част на описанието ще помогне да се увеличи честотата на кликване (CTR) за уебсайта[3].
Коментарите на посетителите и броя гледания са едни от най-важните фактори за алгоритъма на Youtube за класиране на видео в сайта. Накарайте хората да гласуват за клипа ви, използвайте социалните мрежи за това. Коментирайте най-популярните клипове по вашата тема, като поставите в коментара си линк към вашето видео или сайта си. Тези връзки не са активни, но водят таргетирани посетители и голямо количество трафик, което значително увеличава видимостта на уебсайта.
За да увеличите посещаемостта изберете подходящ начален кадър. YouTube ви предлага три произволни кадъра за първоначално визуализиране на клипа, изберете най-атракционния. А ако потвърдите вашия канал на следния адрес:
https://www.youtube.com/verify ще имате възможност сами да изберете подходящ кадър.
За да засвидетелствате собствеността си над видео материала, поставете малко лого на бранда си в ъгъла на видеото. Това само по себе си не води до пряк ефект върху рейтинга. Приносът към оптимизацията на сайта ви би бил в това, че потребителите биха могли да потърсят в Google името на вашия бранд, а с това се повишава рейтингът на сайта ви.
15.3. Flash технология
Не правете сайтове и страници изцяло на Flash. Тази технология е препоръчително да се използва само като допълваща. Търсачките, а и доста от браузърите имат проблеми с разпознаването на Flash. Особено мобилните устройства. Все пак ако вече имате нещо изградено на Flash, което искате да запазите, трябва да го вградите в HTML рамка. В нея сложете всички известни мета тагове, описания и ключови думи.
Задължително е да направите алтернативна версия на сайта си на HTML с отзивчив дизайн. Добра практика е при влизане да предоставите възможност на посетителите да изберат коя версия искат да разгледат.
За да опишете Flash файла и да може да го разбере търсачката използвайте <nо script> с ключови думи. Така помагате за SEO при невъзможност да се възпроизведе флаш файла и показва описанието.
Тук
също е от полза името на Flash файла да съдържа ключовите думи. Все пак Google
успява да прочете някои от текстовете във флаша, затова там също трябва да има
ключови думи и връзки. Препоръчително е да правите флашове с текстове, а не с
графични изображения. Така те ще могат да се индексират. От потребителска
гледан точка не е много удобно ако линкът е поставен само върху някоя дума от
текста на флаша, а не върху целия бутон, но Google отчита anchor текста на
изходящите линкове от Flash файловете.
[1] Огилви, Д. Огилви за рекламата. Изток-Запад ISBN: 978-619-152-883-7
[2] Cisco. White paper: Cisco VNI Forecast and Methodology 2015-2020. http://www.cisco.com/c/en/us/solutions/collateral/service-provider/visual-net-working-index-vni/complete-white-paper-c11-481360.html 2016
[3] Patel, N & Dean, B. EDU and GOV LINK BUILDING 2017 https://www.quicksprout.com/the-advanced-guide-to-link-building-chapter-5/