Дългогодишната историята на актуализациите започва от 2003 г. когато Google пусна алгоритъм с кодово наименование Флорида. Борбата с манипулациите на резултатите роди още няколко вида търсения и ъпдейти, които коригират основния алгоритъм на Google, но тук ще посочим само радикалните решения.
5.3.1. Google Panda
Ъпдейт „Google Panda“ беше пуснат през февруари 2011 г. за да филтрира основния алгоритъм за класиране, като основната му цел е да остави само автентичните страници с качествено съдържание.
Това означава, че той предотвратява появата в SERP на сайтове с лошокачествено, откраднатото, дублирано или маловажно и кратко съдържание.
От тогава алгоритъм Панда е актуализиран десетки пъти и буквално промени стратегията за създаване на уеб съдържание и избор на ключови думи.
5.3.2. Penguin
Друга голяма актуализация е ъпдейтът „Penguin“. Той стартира през 2012 г. с цел да филтрира изкуствените входящи линкове и да класира по-добре сайтовете с качествени препратки към тях от авторитети.
Според Гари Илийс пингвинът е част от основния алгоритъм и за да не пострада сайта трябва да не използват платени линкове от нерелевантни (не подходящи) сайтове[1].
Също така данните от Penguin се опресняват в реално време, така че промените се появяват почти веднага.
5.3.3. Колибри
Алгоритъм „Колибри“ е изцяло нов начин за изчисляване на класирането. Първоначално са го наричали Hummingbird, но през 2013 година го преименуват на „Колибри“.
При него математическия апарат е същия, но класирането се извършва по съвременни параметри, като „разговорното търсене“ и удобство за употреба от мобилни телефони. Целта е да се дават все по-добри резултати на хората според съвременните нужди. Поради тази причина се налага да работи съвместно с ъпдейтите Панда, Пингвин и Payday, които са създадени за борба със спама и нискокачествените сайтове. Съвместно с Pigeon за локалните търсения, Top Heavy – за претрупаните с рекламни карета сайтове, Mobile Friendly – налагащ отзивчивия дизайн и др.
5.3.4. RankBrain
Най-новото и важно нововъведение в търсачката считано от 26 октомври 2015 г. е RankBrain. Това е самообучаваща се машина с изкуствен интелект, подобна на алгоритмите на невроните мрежи, която работи съвместно с “Колибри” и помага за класирането на качествени резултати в SERP (страницата за търсене).
С подобни алгоритми се моделира пътнико потока на някой летища, които сами се самообучават. Rank Braian обработва резултатите от търсенията на хората и колкото повече работи все по-добър става.
Той класира сайтовете по синоними или сродни тематики и когато търсите, например думата „кола“, той ще ви поднесе и резултати за „автомобил“. Освен това Rank Braian може да търси по-добре в т.н. long-tail (дълги ключови думи от цели фрази) заглавия и да ги показва в комплексен вид, а не като отделни думи. Точно затова в последно време се класират по-добре дългите ключови фрази състоящи се от 3 – 4 думи.
Фиг.7. Големина на ключовите думи спрямо преобразуванията
Повечето експерти все още твърдят, че най-важните фактори все още са хипервръзките и съдържанието, а Rank Brain помага да се анализират връзката между тези два параметъра. Затова той се фокусира върху времето прекарано за четене на дадената страница от потребителите и процентът хора, който са влезнали в нея директно след търсене в търсачката.
Според едно изследване на SearchMetrics сайтове в Топ 10 на SERP имат средно време от 3 минути и 10 секунди за престои на посетителите[2]. Органичната честотата на кликване също е много важен параметър за Rank Brain, ако една страница получи кликвания над средното ниво, това е знак че трябва да се вдигне нагоре в класирането.
Разликата от стария алгоритъм е, че още докато търсите например „работа за инженер“, ще видите, че инженера може да бъде машинен, електроинженер, софтуерен инженер и т.н. Google ще използват още няколко нови различни фактора за да отгатнат какво точно търсите. Да кажем, че през последните няколко години са се случили важни за вас събития, като дипломиране по специалност „компютърни науки“, вашето IP се намира в Студентски град в София, четете списание „PC магазин“, разглеждали сте други подобни сайтове и Google просто ще ви изведе всички работни места в София за софтуерен инженер!
Колкото и умни да стават търсачките, те все пак си остават машини и ако знаем какви команди да им подадем ще намираме по-лесно информацията в тях. Специално Google използва редица символни команди, оператори за търсене и URL модификатори с които може да се създава специализирано търсене според нуждите на потребителя. Например, може да изведат резултати само с PDF файлове, само от последния ден, само с определен вид изображения или само с текст и т.н.
Освен това всеки човек може да променя алгоритъма според собствените си нужди, чрез следните технологии:
- Персонализирано търсене, с помощта на което да оптимизирате показваните резултати във вашия браузър. Когато потребителя е влязъл в Google акаунта си, той запомня типа на сайтовете в които влиза и при търсене започва да показва по-високо резултати на сайтове с подобни тематики. Така от всеки различен компютър хората виждат различни резултати.
- Локални резултати – в последно време Google показва по-високо в страницата с резултатите сайтове маркирани с местоположение близко да вашето. В горния пример за търсене на работа за инженер от София ще покаже по-високо резултатите от гр. София и най-вече в Студентски град.
- Социални сигнали. Благодарение на развитието на социалните мрежи, търсачките започнаха да отчитат т.н. социални сигнали (броя на феновете, харесванията и споделянията на вашия сайт във Facebook, Twitter и др.) и да ги добавят в алгоритъма за класирането.
- Мобилното търсене води до бързи онлайн и офлайн действия. Поради тази причина Google вкараха, като фактор в класирането тъй наречения responsive design (отзивчив дизайн) на уебсайтовете. В началото на 2017 г. от Google обявиха, че 60 % от търсенията им идват от мобилни устройства, затова днес е задължително да се използва тази технология при създаването на който и да е уебсайт[3]. Чрез нея се създава адаптивен дизайн, който преформатира уеб страниците да се отварят по подходящ начин в различните устройства, включително и в мобилните телефони. Основното преимущество на тази уеб конструкция е, че няма нужда от допълнителен линк билдинг, тъй като URL адресите са еднакви в мобилните и настолните браузъри. Според последното проучване, проведено от Nielsen 77% от търсенето през мобилни телефони е станало от вкъщи или от офиса, а не докато потребителите са на път[4]. Следователно хората извършват мобилно търсене дори когато до себе си имат компютър! Това показва колко важно е развитието на сайтовете в тази посока.
- Гласовото търсене е най-новото въведение, което бързо се разраства сред интернет потребителите. Според Backlinko цели 40 % от хората осъществяват гласово търсене поне веднъж на ден[5]. Само през януари 2019 година Google e записала над един милиард гласови търсения. Само си представете колко са станали в настоящият момент, при употребата на изкуствен интелект (AI) с който сектора бързо расте? Според ComScore 50% от всички търсения ще бъдат извършвани чрез гласови устройства през 2020 г.
От решаващо значение при управлението на гласовото търсене са следните три фактора:
- скоростта на отваряне на страниците на сайта;
- да бъде с мобилен или отзивчив дизайн, защото повече от 80% от тези заявки се случват от мобилно устройство;
- необходимо е уебсайта да бъде регистриран в Google My Business, което драстично подобрява шансовете му за класиране.
Знаете, че наскоро бе спрян големия проект Google +, който реално се интегрира във всички останали продукти на Google, които се управляват от Google My Business. За да се показва вашият бизнес в локалните резултати, трябва да го регистрирате там, но освен това ще получите и възможност да създавате публикации в предоставения ви google сайт, което изпълнява функцията на социална мрежа, но обвързана с валидиран бизнес. Освен това там ще намерите и раздели за получените отзиви и статистика за търсенията на вашият бизнес.
Познаването
на алгоритмите на търсачките води до успешна работа в тяхната оптимизация и
развитие. За съжаление никой специалист не може да ви гарантира, че ще се
класирате на първо място в Google.BG, освен самите Google, защото пълните
условия за класирането в алгоритмите са фирмена тайна.
[1] Illyes, G. Penguin is now part of our core algorithm. https://уебmasters.googleblog.com/2016/09/penguin-is-now-part-of-our-core.html 2016
[2] Rebooting Ranking Factors – Searchmetrics http://pages.searchmetrics.com/rs/656-KWJ-035/images/Whitepaper-Searchmetrics-Rebooting-Ranking-Factors-US. [прегледан 22.06.2018]
[3] Google Search Engine Optimization Starter Guide http://static.googleusercontent.com/media/www.google.com/bg//webmasters/docs/search-engine-optimization-starter-guide.pdf
[4] Nielsen Research: Mobile consumer report 2013
[5] Dean, Brian Keyword Research: The Definitive Guide. https://backlinko.com/keyword-research