Социалните медии и социалните мрежи са две различни понятия, които често пъти се използват като взаимнозаменяеми.
Социалните медии възникват въз основа на идеологията уеб 2.0, която позволява създаването и обмена на съдържание, генерирано от потребителите. Чрез прилагане на набор от теории в областта на медийните изследвания и социалните процеси, Андреас Каплан и Майкъл Хаенлейн създават схема за класифициране на шест различни типа социални медии[1]:
- съвместни проекти (Wikipedia);
- блогове и микроблогове (LiveJournal, Blogger, LiveInternet, Diary);
- общности според съдържанието (Форуми, Подкастове и др.);
- сайтове за свързване в социални мрежи (Facebook, LinkedIn);
- виртуални игрови светове (World of Warcraft);
- виртуални социални светове (Active Worlds, Second Lif).
Социалните медии включват уеб-базирани и мобилни технологии, които превръщат комуникацията в интерактивен диалог и позволяват взаимодействие със самия уебсайт или с другите посетители, чрез споделяне на снимки и музика в блог, публикуване на стена, изпращане и получаване на електронна поща, изпращане на мигновени съобщения, и др.
Сайтовете за социални мрежи (social network sites) се дефинират от Дана Бойд и Никол Елисън като уеб-базираните услуги, които позволяват на хората: първо да изграждат свои публични или публично-частни профили в рамките на една ограничена система, второ да създават списък с други потребители, с които те да споделят връзка, и трето да преглеждат и преминават през техния списък от връзки и такива, направени от други потребители в рамките на системата[2].
Според създателя на теорията за анализ на социалните мрежи (analysis of social networks) Харисън Уайт, доразвита по-късно от Марк Грановетер и Бари Уелман най-общо социалната мрежа е социална структура изградена от актьори (били те индивиди, групи, организации) и връзките между тези актьори (връзки като отношения, зависимости или взаимодействия)[3]. Все пак според Хауърд Рейнголд съществува известна разлика със социалната уеб-мрежа (social web) и сайтовете за социални мрежи могат да се разглеждат като изследователски инструменти, които в много по-голяма степен могат да изследват тези мрежи. Тези инструменти имат силата да структурират и да правят видими съществуващите онлайн взаимоотношенията, както и да създават нови връзки. Така сайтове се фокусират върху изграждането и отразяването на социалните мрежи или на социалните отношения между хората, които споделят общи интереси, идеи, дейности, събития в рамките на своите индивидуални мрежи.
Поради горните причини за тяхното използване ви е необходим потребителки профил, които ви представя като определен индивид. Профилите са описание на социалните характеристики на отделните лица, които ги идентифицират в социалните медии. Профилът съдържа специфична информация за потребителя, като снимка на потребителския профил, биографични данни, последните публикации, препоръки, скорошна активност и др. С вашия потребителски профил вие може да създавате страници, групи и приложения в социалните мрежи.
Страницата е публичен профил, позволяващ на лица, фирми и други организации да създават автентично и публично присъствие в социалните медии. Създаването на страница ще ви помогне да привлечете подходящата аудитория и да я убедите да следва или “харесва” страницата ви и да взаимодейства с нея.
В групата можете да се сближавате с потребители, с които споделяте едни и същи интереси и хобита. Можете да създадете нова група или да станете член на вече съществуваща. Присъединяването към група съмишленици е чудесен начин да обмените идеи, да задавате и да отговаряте на въпроси и да споделяте новини и съвети.
Социалните мрежи се характеризират с общи функции като: приятели, последователи, харесвания, абонаменти, новини, публикации, съобщения, събития и още много други.
Терминът Приятели в социалните мрежи означава група хора, които познавате или с които искате да сте в контакт. Те могат да видят личния ви профил и вашите дейности.
Следване или Абониране се използва когато искате да видите актуализации на човек с който всъщност не сте приятели. Вие виждате публичните им публикации, но те не виждат вашите, нещо като еднопосочно приятелство. Това е лесен начин за феновете да следват знаменитости или обществени фигури, без това лице да се нуждае от отговор в натура.
Всички тези абонаменти се събират под формата на новини в реално време за следените потребители.
С публикациите споделяте съдържание в социалните медии. Това може да са вашите мисли, идеи, последните новини за вашия живот, снимки, видеоклипове, документи или друга информация, която искате да споделите с останалите. Ако искате да общувате с някого лично без това да влиза в новините, трябва да му изпратите съобщение. Така никой друг освен вас и този човек не може да го види.
Бутоните “харесай“, „сподели“, и „коментирай“ са най-честите начини, по които взаимодействаме в социалните мрежи, затова те се превръщат в социални сигнали и за търсещите машини.
Мат Кътс от Google споменава, че социалните сигнали не са част от алгоритъма, но въпреки това влияят на подобряването в класирането на сайтовете[4]. Според друго проучване 84 % от изследваните казват, че значително са повишили трафика си при отделяне само на 6 часа седмично за публикуване в социалните мрежи. В следствие на това днес бутоните за споделяне и харесване са неизменен елемент от всеки сайт и неговото присъствие в социалните мрежи е задължително.
Социалните мрежи имат много високо ниво на проникване в съзнанието на хората, защото голяма част от тях са свързани чрез акаунтите си в различни платформи за споделяне на опит, документи и впечатления.
Всички ние обичаме да споделяме нашите мисли, идеи, снимки и вдъхновения с нашите семейства и приятели, но замисляли сте се за поверителността и сигурността на социалните ви профили? Според едно изследване във всеки профил с повече от 1000 души се крият поне 3-ма злонамерени човека, които използват информацията за криминални цели[5].
Затова ако не сте запознати с настройките за поверителността на използваните социални мрежи, лесно бихте могли да станете жертва на фишинг, злонамерен софтуер, спам и много други онлайн измами. Частите от лични данни, които споделяте, биха могли да бъдат изложени на киберпрестъпници и други лица, с които те споделят вашата информация.
Добра практика е да проверявате настройките си за поверителност на вашите профили, като ги защитите с двуфакторно удостоверяване. Внимавайте какво споделяйте, защото в големите акаунти винаги има крадци на самоличност, които могат да ви вземат социалния профил. Мислете преди да кликнете върху непознати връзки и да инсталирате приложения от тях, защото те могат да съдържат злонамерен софтуер.
Напоследък се заговори за проучване на възможността да се използват социалните медии във военни операции, кибер шпионаж или атаки на противниковото правителство. Събитията от Арабската пролет през 2011 г. която предизвика революция в Северна Африка и Близкия изток, чрез организиране в социалните медии, както и използването им по време на изборите в САЩ и референдумът за Брекзит го доказват.
Социалните мрежи са най-големия източник на трафик. Те имат огромен брой посетители и същевременно са платформи за връзка в реално време.
Европейския съюз и неговите държави членки годишно докладват за демографските данни за социалните медии на Евростат[6]. Те ни показват кой използва социалните медии, кои платформи използват различни сегменти от населението, за какви цели и колко време отделят на социалните медии. Актуалните демографски отчети на социалните медии се предлагат непрекъснато онлайн с местно, национално и европейско покритие.
След като ясно сте определили коя е вашата аудитория, демографските данни в социалните медии могат допълнително да ви помогнат да определите кои платформи да използвате, за да се ангажирате целевата аудитория. Те могат да ви помогнат да вземете информирани решения относно:
- Какви платформи да използвате спрямо местоположение, възраст пол, интереси?
- С какъв тип съдържание се ангажира съответната аудитория?
- Позволява ви да адаптирате стратегията си за социални медии към интересите и онлайн поведението на вашата аудитория по отношение на съдържанието на съдържание, времето и наситеността на публикациите, както и да подобрите взаимодействието и двупосочната комуникация в реално време.
Според националния статистически институт само 67,3% от българските домакинства имат широколентов достъп до интернет от домашни компютри, докато цели 85,3% от населението достъпват глобалната мрежа извън дома, чрез мобилни телефони, таблети и др. Това ще рече, че редовните интернет потребители в България са около 4,7 милиона души, а останалите до 6 милиона души я ползват частично, предимно за комуникация, търсене на информация за стоки или услуги.
Почти всички от тях използват възможностите на различни социални мрежи, включително за взаимодействие с органите на държавната администрация (20,7%) или политически цели (13 %) по данни на НСИ[7].
А според изследванията на Samsung Techonomic Index от 2015 г. насам българите са първи в Европа по използване на социални мрежи от мобилните си телефони.
Фиг. 38. Проникване на социалните мрежи в България 2018
Още по-ново проучване на Институт за изследване на журналистиката „Ройтерс“ към университета в Оксфорд затвърждава този факт, като съобщава, че България през 2018 г. е сред първите три държави в света, които се доверяват най-много на социалните мрежи – цели 42 % от респондентите[8]. В класацията се намираме след Чили и Малайзия, преди Аржентина с 37 %.
Според същото проучване телевизията е основният източник на информация в България, но въпреки това има тенденция за постоянен спад на годишната и аудитория, което застрашава нейната бъдеща роля за следващото поколение. Класирането по използваемост на социалните мрежи в България е показано в табл. 1.
№ | Социална мрежа | Доверие за новини | Доверие за всичко |
1 | 73% | 84% | |
2 | YouTube | 32% | 70% |
3 | Facebook Messenger | 18% | 59% |
4 | Viber | 14% | 55% |
5 | 6% | 14% | |
6 | 5% | 22% |
Табл. 1 Доверие в социалните мрежи на българските граждани
Съществува конкретен баланс на съответните количествени и качествени данни, от които се нуждаете, за да се уверите, че използвате правилните социални канали за популяризиране на вашият продукт, както и че подходите и съдържанието на публикуваната информация ще доведат до успешно ангажиране на вашата аудитория и по този начин постигане на вашите цели.
Количествените данни са информация за количествата; т.е. информация, която може да бъде измерена и записана с цифри.
• Местоположение
• Разпределение на пола
• Възраст
• Професия
• Доход
• Честота на използване
• Продължителност на употреба
Тези познания ще ви помогнат да разберете и изберете социалните медии, които са най-подходящи за вас, както и часовете, честотата и продължителността на публикациите ви.
Качествени данни са информация за качествата; информация, която всъщност не може да бъде измерена, в смисъл, че тя не може да бъде сведена до числени стойности. Вашите качествени данни за Вас са:
• Интереси
• Поведения
• Разговор
• Когнитивен процес
• Концептуално и емоционално съдържание
• Тенденции
Тези данни ще ви осигурят безценни познания за това, какво се харесва на вашата аудитория по отношение на типа съдържание, с което те са склонни да се ангажират. Това ще ви позволи да приспособите съдържанието си, за да привлечете вниманието, да достигнете и да ангажирате лесно целевата си аудитория. Ангажирането означава да накарате аудиторията си да направи нещо в отговор на публикацията ви (харесване, коментар, клик върху снимка или връзка, споделяне).
Фиг.39. Световна карта на социалните мрежи
от месец Януари 2018 г. (Източник SimilarWeb и Vincos.it[9])
[1] Kaplan, A., M. Haenlein. Users of the world, unite! The challenges and opportunities of Social Media. In: Business Horizons 53 (1), pp. 59-68. doi:10.1016/j.bushor.2009.09.003. ISSN 0007-6813. Retrieved 2010-09-15.
[2] Boyd, M., Ellison, B. Social network sites: Definition, history, and scholarship. Journal of Computer-Mediated Communication, 13(1), article 11. http://jcmc.indiana.edu/vol13/issue1/boyd.ellison.html, 2007
[3] Social Networking – The security shakedown of shared information, The Hague Centre For Strategic Studies, Future Issue № 11, 2011
[4] Matt Cutts & Amid Singhal. Google Official Blog. Finding more high-quality sites in search. http://googleblog.blogspot.fi/2011/02/finding-more-high-quality-sites-in.html
[5] ENISA Threat Landscape Report. 15 Top Cyber-Threats and Trends. Final Version 1.0, 2017;
[6] http://ec.europa.eu/eurostat [прегледан 22.06.2019]
[7] http://www.nsi.bg/bg/content/2722/информационно-общество [прегледан 22.06.2019]
[8] Институт за изследване на журналистиката „Ройтерс“ към университета в Оксфорд: Digital News Report 2018 http://www.digitalnewsreport.org/survey/2018/bulgaria-2018/
[9] Cosenza, Vincenzo. La mappa dei social network nel mondo – gennaio http://vincos.it/2018/02/05/la-mappa-dei-social-network-nel-mondo-gennaio-2018/, 2018