28. Източници на трафик

Една от най-важните метрики за определяне видимостта на даден уебсайт е неговия трафик. Това е количеството данни, което се обменя чрез всеки уеб сайт, измерва се чрез броя на уникалните посещения и потока на посетителите. 

По-долу е показана снимка с данни от съществуващ сайт Postvai.com, измерени с помощта на инструмента Google Analytics от която се вижда, че той е обхванал извадка от 411 217 души, като 9,5 % от тях са постоянни посетители на сайта.

От измерването се разбира, че всеки един посетител е разгледал средно по 2 страници от сайта със средна продължителност на сесията по 1,46 минути. Практиката показва, че колкото по-адекватно е съдържанието на направеното търсене, толкова повече страници разглеждат посетителите и по-дълго време се задържат на сайта.

Бързото влизане и излизане в рамките на секунди, говори за неадекватно съдържание. Освен това търсачката следи как излизат посетителите от сайта, като следват дадена връзка и дали натискат бутона „Back“ на браузъра, което се приема за особено лош сигнал. За да се задържат посетителите възможно най-много в уебсайта трябва съдържанието да се направи интерактивно, мултимедийно и да има постоянно връзки за следване, които да ги карат да скачат от линк на линк и те никога да не свършват.

Уеб трафикът може да се увеличи чрез регистриране на сайта в търсачки, закупуване на реклама, популяризиране в социалните мрежи, намиране на линкове от други сайтове, имейл маркетинг и др. Oт данните измерени с Google Analytics на експерименталния сайт Postvai.Com за 2017 г. се вижда, че органичното търсене (естествено търсене) все още представяла около 54 % от трафика в Българския Интернет.

Фиг. 37. Източници на трафик в Postvai.COM през 2017

Според американските маркетинг специалисти един от основните източници на трафик към сайта е изпращането на имейли с новини, което доставя  таргетиран трафик с потенциални бъдещи интеракции за вашия сайт. За това задължителен елемент при изграждането на сайта е създаването на нюзлетър в който посетителите да могат да се абонират за новости. Това не само ще повиши трафика, но и ще задълбочи връзката с читателите. За да не загубите тяхното доверие в никакъв случай не трябва да се праща спам.  Изпращането на не поискани търговски съобщения понякога може дори да влоши нивото на трафика.

Блог постовете са друго мощно оръжие за доставяне на свежи връзки от които идва значително количество трафик. Предлагайте на блогърите да напишат уникални статии за техния блог и доста от тях ще се съгласят да ги публикуват. Естествено трябва да напишете нещо от рода на „10 лесни начина да направя еди какво си“ вместо да сложите директна информация за вашата фирма, но така е по-интересно.

В крайна сметка трябва да накарате посетителите да се връщат отново и отново на сайта за редица интересни и полезни неща, докато им изградите навик да влизат постоянно. В общи линии ако един човек влиза в даден сайт по различни причини в продължение на един месец, вероятно той си е изградил вече такъв навик и остава само да го поддържате. За целта през този месец трябва да измислите редица игри, награди, конкурси, новини и полезни ресурси за разглеждане.

Все пак едни от най-качествените линкове са от партньори. Помолете фирмите с които работите, доставчици, колеги или клиенти да поставят вашия банер. За институционалните уебсайтове е добре да се обвържат един с друг и колкото повече се включват в мрежа, толкова по-силни стават те.

Форумите са друг качествен източник на линкове и трафик. Ако имате достатъчно голямо общество от клиенти или посетители си направете ваш форум в който да си задават въпроси или коментират различни неща. Добра идея е да посветите форума си на нещо по-голямо от вашия продукт. Например, за военните сайтове добра идея са патриотичните групи.

Блог – това е задължителен елемент за всеки сайт. Думата блог идва от web log (Интернет дневник) и предлага по-свободни теми на общуване. Чрез него ще можете да добавяте повече съдържание, а това е жизнено необходимо за оптимизацията. Не може да имате един институционален сайт от няколко статични страници, да не добавяте нова информация и да искате да излизате в челните места на желаните ключови думи. Колкото повече текстове имате написани по ключовите думи, толкова повече Google ще ви намира, а блога е идеалният начин за създаване на нови текстове. Наличието на повече коментари също добавя стойност към сайта. Въпреки това опитайте да създавате теми по ключовите думи свързани с вашата дейност.

Задължително категоризирайте публикациите си във вашата CMS и маркирайте с тагове (етикети) публикациите си. Таговете и категориите трябва да са по важни ключови думи за избраната тематика. Освен, че помагат да се структурира съдържанието, те дават огромна тежест на страниците ви. Не прекалявайте с маркирането – нека да не бъдат повече от 4-5 на публикация! Нали помните, една статия – една дума.

Обикновено блогът се инсталира в поддиректория /blog, а форумът в папка /forum, но това не трябва да ви ограничава. Вие може да направите папка с име на основна ключова дума. Не инсталирайте блога в поддомейн от рода blog.site.com, защото така Google ще го брои за отделен сайт, докато ако е в поддиректория рейтингът на блога ще се предава на основния домейн. А нали точно това е целта?

Друг положителен сигнал е да накарате читателите да ви запазят в отметките на браузъра си. Може да поставите в сайта си бутон за запазване в отметките. Търсачката разбира това, счита го за гласуване за вашия сайт и съответно го отразява в рейтинга. Освен ако потребителите имат включени „персонални резултати“ в браузъра си вашия сайт ще излиза по-напред при търсене от този потребител. Друга тънкост е да поставите презентации в сайтове за споделяне на слайдове като slideshare.net. Те обикновено се класират много добре в резултатите на Google. Не забравяйте да поставите линк към сайта си на слайдовете във вашата презентация. Освен това лесно може да се вграждат в други сайтове.

Линковете от авторитетната Wikipedia също  спомагат за класирането на сайта, въпреки че са NoFollow. Тя често се класира на първите места, но сдобиването с линк е трудно, защото редакторите не допускат каквото и да е публикуване. Може да успеете само ако имате някаква ценна информация за нова статия, която да публикувате във Wikipedia и вътре да добавите вашия сайт, като източник на нова информация.

Директориите за статии са едни от най-използваните за получаване на контролиран линк към вашия сайт и повече трафик. Направете си колекция от такива сайтове за добавяне на статии и след като определите към коя страница да сочат, качвайте статии в тях. Проблема е, че те държат на уникалността на текстовете и трябва да напишете за всяка една директория по един уникален текст за дадената ключова дума с дължина поне 350 думи. Все пак имайте в предвид, че те трябва да се употребяват внимателно и да не се използват т.н. „ферми за линкове“.

Leave a Comment