WordPress е една от най-използваните системи за управление на съдържанието. Тя позволява на всяка една страница от сайта да се индексира, но все пак има няколко неща, които може да го подобрят допълнително в SEO отношение.
Първото нещо, което трябва да се промени е зададената по подразбиране Permalink структура на WordPress. Това са постоянните URL връзки на страниците, които се изписват в браузъра. По подразбиране те изглеждат така ?p=123 или някакъв друг номер, но с оглед теорията описана по горе е по добре да са във вида https://postvai.com/kategoria/ime-na-statia. По този начин линка може да се запомни от хората, а освен това ще включва ключова дума за търсачката. Това може да се постигне след като в настройките маркирате функцията „Различна структура“ и напишете командата /%category%/%postname%.
Задължително трябва да поясните как ще се появява вашият сайт например, с WWW или без WWW? В противен случай се получават много неприятни грешки, какъвто е случая със сайта на Централно военно окръжие http://www.comd.bg/, който не дава достъп до страниците изписани без www, а само http://comd.bg/! В този случай видимостта на сайта намаля почти с 50 процента, защото посетителите които попаднат тук мислят, че сайта не работи. Този неприятен момент се поправя веднъж от настройките на системата и втори път от Google Search Console, където може да зададете, коя да бъде основната версия. При това положение, както и да го изпишат хората ще се отваря само зададената от вас основна версия на сайта.
Следващата практика за увеличаване на SEO мощта е оптимизиране на URL адресите, като се премахнат тъй наречените „стоп думи“ съюзите „а“, „и“, „в“ и т.н. Това може да се направи ръчно или с помощта на All in One SEO plugin. Плъгините са готови разширения за WordPress, но е добре да се използват възможно най-малко, защото натоварват допълнително сайта и неговото бързодействие. Затова изтрийте всички излишни и неупотребявани плъгини и теми за да оптимизираме допълнително платформата.
Преминете на HTTP/2 протокола като включите HTTPS/SSL сертификата на сайта още при неговото създаване, за да не се налага да правите излишни пренасочвания на URL в последствие.
Оптимизирайте мета таговете на WordPress оставени по подразбиране, като коректно попълните вашето заглавие, описание и етикети с желаните ключови думи за вашата тематика.
Идеалното заглавие трябва да съдържа ключова дума в началото, вашия бранд на края на заглавието за да го запомнят хората, а останалите думи и елементи са за да привличат хората да кликнат на него |
Оптимизирайте темплейта на използваната тема във WordPress. Първо се уверете, че браузъра възпроизвежда коректно HTML кода на вашата тема, като заглавието е обградено с тага <h1>, а са с <h2> и <h3> и т.н. След това е добре да добавите в единичните публикации на сайта т.н. Breadcrumbs.
Това са връзките показващи пътя до публикацията, обикновено стоят над заглавието на поста и изглеждат така “Home > Category > WordPress SEO”. Те са полезни за две неща: позволяват на потребителите да се ориентират лесно в сайта и позволяват на търсачките да определят структурата на сайта. За тази цел трябва да промените кода на файловете single.php и page.php на вашата тема.
Оптимизирайте страничната лента – не е добре да натрупвате всички възможни външни връзки в тази част на сайта, защото така позволявате на посетителите да се измъкнат. Всичко сложено тук, задължително трябва да е свързано с темата. Постарайте се страничната лента да не е претрупана с тежки картинки, защото е много неприятно да се отвори основния текст, а тя да се появи доста след това.
Направете HTML и XML – sitemap карта на сайта. Повечето теми предлагат готови шаблони от типа Архив – използвайте ги.
Премахнете дублирано съдържание. Това е един от основните проблеми на WordPress тъй като той има няколко различни видове таксономия:
- разпределя съдържанието по дата;
- по категория;
- по тагове;
- и по авторство.
Това значи, че вашите постове може да се появят на четирите места и така да се считат от търсачката, като различни URL, но с дублирано съдържание. Получава се когато направите един и същи пост да се появява в няколко категории едновременно, освен това той се дублира и по авторство или тагове. Трябва да се отървете от всички тези дублиращи съдържания, като позволите на системата все още да ги прихваща, но да не ги индексира. Това става с атрибута Noindex. Когато сложите в кода на един линк това, вие казвате на търсачката „следвай връзката, но не архивирай тази страница“. Най-добре е всичко да се нагласи според категориите. Дори наскоро Google обявиха, че подкрепят навигацията за „Следваща и Предишна“ страница.
През февруари 2009 г. най-големите търсачки, въведоха rel=“canonical“. Това е още един опит в борбата с дублиране на съдържанието. WordPress е вградил каноничните елементи за единични постове и страници, но те имат някои незначителни бъгове.
WordPress блоговете се индексират толкова лесно благодарение на тяхната структура от категории, етикети и тагове, които са добре свързани, а маркирането е чисто и просто. Всичко това обаче си има цена: вашето класиране се разрежда с едно просто нещо наречено – коментари. Те разреждат внимателно планираната плътност на ключови думи в текста, затова в институционалните сайтове е добре да ги изключим.
Предложете на читателите сродни страници, като ги обвържетес релевантни публикации. За целта има готови разширения като Yet Another Related Posts Plugin.
За да създадете общество около уебсайта дайте възможност на посетителите да се абонират чрез имейл за Нюзлетър или бутони за споделяне в социалните мрежи. Може също да си инсталирате Comments Evolved for WordPress, които ще добави възможност коментарите да се правят не в сайта, а направо във Facebook.