37. Локално насочване на уебсайт

Съдържанието е най-важно за оптимизацията на даден сайт, а за да има качествено съдържание трябва добре да се знае съответния език на държавата за която е насочен сайта. Поради тази причина ако институционалния уебсайт е предназначен за аудитория от различни държави трябва да се създадат езикови версии на сайта.

При техническото решение на проблема практиката показва, че е добре тези версии да бъдат разположени в поддиректории, а не в поддомейн, за да може ефекта да се отразява на основния домейн. Ако сайтът вече разполага с различни версии за отделните страни, е препоръчително те  да се посочат в Google Search Console, коя версия на коя страна отговаря[1]. Това ще помогне да се покаже правилната версия на сайта при търсене от съответните страни. Ако те имат еднакво съдържание, но са предназначени за различни държави Google показва само една от тези версии, така няма да бъдете наказан целия уебсайт за дублирано съдържание. Поради същата причина не е добре да се слага в една и съща страница, информация написана на два или повече езика. Търсачката не може да разбере кои език от тях е  водещ.  За нейно улеснение може да се добави тага <hreflang>,  който оказва езика.

Най-добрият вариант е да се направи изцяло нов сайт за всяка държава с домейн с разширение специално за тази страна и сървър разположен в нея. Това дава допълнителни плюсове при търсене, а освен това може да се обвърже старата версия на сайта с новия сайт или да се направи редирект.

Локалната оптимизация e специално оптимизиране на уебсайта за отделните градове и региони по определени ключови думи. Когато потребителите са указали в профила си, че се намират в даден град,  търсачките  показва първо резултати от този град. Затова локалното насочване никак не е за пренебрегване като фактор за повишаване видимостта на уебсайтовете. Инструментът с който най-лесно може да се направи това се нарича Google+ Local. Практиката при работа с него  показва, че е добре да се сложат снимки в профилите, те излизат в резултатите от търсене и така ще привличате повече хора, които искат да разгледат снимките. Посочването на бранда и адреса на институцията е от значение и помага при класирането сред останалите локални резултати.

Освен задължителната употреба на Google Locale е добре да се регистрира организацията във всички налични локални директории, а посетителите на уебсайта да се стимулират да оценяват, коментират в социални мрежи като Forsquare.

Относно хипервръзките, които се създават, е необходимо да се поставя „anchor“ (котвен текст) с името на бранд и мястото или града в който се намира организацията. Добре е името на града или района за който се оптимизира, заедно с бранда да бъдат вкарани като ключови думи в таговете title, meta description, URL, заглавията и подзаглавията, в съдържанието на текстовете и изобщо на всички възможни места в сайта. Например, ако имаме уебсайт на военно окръжие с център за набиране на войници в Сливен, трябва да вкараме ключовите думи „набиране на войници в Сливен“. След което е необходимо да се напишат няколко текста с това заглавие и да се разпространят в местните сайтове. Анализа показва, че особено ценни са линковете от домейн съдържащ името на града за който се оптимизира.

Добра практика е създаването на страница за контакти в сайта, която да има пощенски код, GPS координати, бранш, лого, работно време и т.н. Освен това за постигане на оптимален резултат институцията трябва да се отбележи в MyMaps. Това е форма на букмаркинг в Google, чрез която се отбелязват места, които са посещавани от хората. За всяко изображение и видео, което се качва в интернет задължително трябва да се посочват GPS координати в данните за файла, това помага много при локалната оптимизация. Даже би могло да се направи един KML файл, който съдържа GPS координатите. Той се качва на сървъра на уебсайта и се поставя адреса му в XML sitemap на институционалния сайт. Така данните ще се показват в Google Maps и Google Earth.  Такъв файл може да създаде с това приложение freemaptools.com[2]. Повече информация за настройване на локалните HTML маркери с микродата в уебсайта можете да се намери на: http://schema.org/LocalBusiness.


[1] Google Search Console. Irrelevant keywords.  2016.

[2] https://www.freemaptools.com/kml-file-creator.htm [прегледдан 22.06.2019]

Leave a Comment