17. Изисквания към кода на сайта

Създайте сайт с леки страници. Страниците не трябва да бъдат прекалено тежки – 30 КВ е оптимален размер за html страниците. По този начин те ще се зареждат бързо, което е много важен фактор за добро класиране в Google. За да постигнете такова олекотяване, използвайте CSS. Освен това, намалете използването на скриптове JavaScript или ако все пак се налага ги изнесете във външни файлове. Не ги поставяйте в кода на страницата, защото ще увеличите нейния размер.

За да може да се зарежда бързо, сайтът не трябва да съдържа прекалено голям брой снимки и графични елементи.

Кеширането и компресирането на страниците също ще ускори значително неговото зареждане. Съществуват облачни технологии, които кешират сайта на собствени сървъри по цял свят и отварят най-близкия до посетителя.

При създаване на дизайна не използвайте таблици за форматиране на страниците. Те съдържат повече код и ги правят по-тежки. Вместо тях може да използвате CSS. В него има форматиране, размери, местоположения, отстояния, шрифтове, цветове, ефекти, които се зареждат автоматично при показването на страниците.

Наблегнете на стандартния HTML. Използвайте колкото се може повече html при показване на банери или за каквото и да било. Въпреки че търсачките се справят добре с Java Script и Flash те не се индексират добре. Използвайте новите възможности на HTML-5 за структуриране на съдържанието. С него вие може да определите типа на всяка отделна част от страницата, което помага на Google да разграничи отделните елементи и да разбере кое е основното съдържание. Освен това с HTML-5 лесно може да вграждате видео и аудио, без излишни плъгини.

Премахнете фреймовете – това е когато в една страница се вгражда съдържание от други страници. Търсачката не го индексира добре и няма смисъл да го използвате. По добре да напишете нов уникален текст.

Постарайте се текстът да бъде в началото на кода. Търсещите машини очакват да намерят най-важното съдържание не само в началото на визуализираната страница, а и в началото на нейния код. Затова текстовете в HTML кода на страницата трябва да са възможно най-напред.

Съотношение между текст и HTML код е параметър от алгоритъма на Google, който се нарича Text to code ratio. За препоръчване е текстът, който се показва на посетителите, да бъде не по-малко от 25-30 % от кода на страницата.

Понякога се налага да използвате дублирана информация или някаква вътрешно фирмена информация, тогава може да ограничите индексирането на тези страници с Noindex в мета тага Robots. В някои случай CMS системите също създават дублирани страници, които трябва да се ограничат. Най-често това става, като си играете с таговете или категориите. Може да ги ограничите, като използвате мета тага Robots, с X-Robots-Tag или с Robots.txt. Ако все пак решите да ограничавате индексирането на страницата с резултатите, в която са изредени текстовете, означени с общи тагове или категории, за вас е най-добре да го направите с файла Robots.txt. Така тази страница със сигурност няма да се отразява негативно на рейтинга на сайта ви и в същото време ще може да се показват. Robots.txt е текстов файл, който забранява на търсещите машини да индексират конкретна част или цяла директория. Забранените за индексиране страници в този файл няма да се появяват в резултатите на Google, но съдържанието им си остава общодостъпно и други търсещи машини продължават да имат достъп до него. Ако желаете напълно да скриете информацията от търсещите машини, трябва да използвате друг начин за това, като например да ограничите достъпа с парола.

За локална оптимизация се използват тъй наречените гео мета тагове в HTML, които са полезни когато искате да оптими­зирате за дадена страна, град или местоположение в Google.

Създайте страница за грешка 404 Not Found. Тя се показва при несъществуващи или изтрити страници. Така Google разбират, че трябва да премахнат от индекса си търсения URL адрес. Използвайте максимално създадената страница 404. Поставете на нея линкове към началната страница и към картата на сайта. Добавете поле за търсене и я направете да изглежда като част от сайта с вашето лого и фирмена информация.

Използвайте услугата на W3C за да проверите валидирането на вашия код, дали отговаря на стандартите. Освен това с него може да проверявате и за  повредени или счупени линкове. За Google няма значение какъв програмен език ще използвате (РНР, ASP, Python и т.н.), важното е той да генерира валиден HTML код.

  • За проверка на HTML и XHTML кода използвайте validator. w3.org[1].
  • CSS-validator[2].
  • За проверка на линковете validator.w3.org/checklink[3]

[1] http://validator. w3.org/ [прегледан 22.06.2019]

[2] http://jigsaw.w3.org/CSS-validator/ [прегледан 22.06.2019]

[3] http://validator.w3.org/checklink [прегледан 22.06.2019]

Leave a Comment