Колкото и умни да стават търсачките, те все пак си остават машини и ако знаем какви команди да им подадем ще намираме по-лесно информацията в тях. За да можем да оптимизираме сайтове, трябва да знаем да търсим в тях, затова тук са събрани няколко прости съвета как по-лесно да намирате търсеното в Google?
- На първо място трябва да се знае, че Google не различава малки и големи букви, както и препинателни знаци или тези символи @ # $ % ^ & * ( ) = + [], затова не е необходимо да ги пишете в полето за търсене.
- Не задавайте на търсачката въпроси, а пишете все едно отговаряте на търсения въпрос, например: не пишете „Каква е валутата на Аржентина?“ , а пишете отговора „Валутата на Аржентина е“.
- „Кавички“ – За да намерим точна фраза трябва да я сложим в „кавички“.
- _ Долна черта. Това е идеален метод за търсене на ключови думи. Просто пуснете _ между две ключови думи и Google ще ви даде няколко предложения за ключови думи, като запълни долната черта с важни за потребителя думи.
- *Звезда* – Ако не си спомняме част от дадена фраза може да я заменим със звезда „* ” Или ако не сте сигурни за част от изречението го заместете например с * в нужда приятел * .
- – Интервал с тире или минус поставено пред някоя дума, премахва всички сайтове, които я съдържат, например: “Левски -футбол” изключва от показваното всички футболни резултати.
- Ако искате да търсите синоними на определена дума, поставете пред нея без шпация символа „~“ .
- | Вертикална черта – ако поставите вертикална черта между две думи, може да я използвате кат оператор ИЛИ. Например ако напишете река | море Google ще ви покаже резултати с река или море или и двете.
- Ако искате да се покажат резултати на една или на друга дума сложете “OR ” с главни букви. Например: „Подаръци за жени OR мъже“ и ще ви се покажат всички подаръци за мъже и жени.
- Ако искате да намерите нещо в интервал от време, сложете датите и две точки между тях. Например: ” Български изобретения 1850..1900 “ – това ще ви покаже резултати с цифри по-големи от 1850 и по-малки от 1900.
- ( скоби). Може да използвате скобите и при търсен по същия начин както в математиката. Например: ( site:twitter.com OR site:facebook.com ) AND intitle:SuppleSolutions