41. Измерване и анализ на ефективността на сайт

SEO анализът се определя като начин за научаване как потребителите взаимодействат с уебсайтове и приложения, чрез автоматично записване на аспекти от техните действия с последващо комбиниране и трансформиране на поведението в данни, които могат да бъдат анализирани.

Анализът на резултатите от тези данни и разбирането как те могат да бъдат приложени е изкуство, което помага на оптимизаторите да планират и подобрят своята работа.

Тяхното последващо обработване и тълкуване на събраните данни изисква познания за дизайна, съдържанието, популяризацията и всички сфери на работа по сайта.

Най-общо това може да се опише в четири основни етапа, както е показано на фигурата по-долу:

Повторение

Фиг. 47. Етапи в процеса на анализ

SEO не е краставици и домати за да се мери на килограм, но все пак може да опитаме.

Определяне на целите е първия етап от SEO анализа. Съществуването на даден сайт не е самоцел, всеки човек или организация цели да постигне някаква собствена цел с уебсайта си спрямо точно определена целева аудитория. Например, целта на уебсайта на Военна Академия „Г. С. Раковски“ е да предоставя информация на настоящи и бъдещи студенти, партньорски организации и да популяризира бранда на Академията в класирането по определени ключови думи влияещи на избраната аудитория.

❷ Вторият етап от анализа е измерване на основните SEO метрики. Това са числови стойности по различни измерими показатели, които се изчисляват за сравняване на резултатите от органично търсене. Такива основни SEO показатели са позицията на класирането по ключови думи, броя на индексираните ключови думи, органичният трафик на целевите страници, нарастването на входящите хипервръзки, споменаването на марката, трафика от търсене и др.

Събиране и анализ на данните е третият етап. Анализът на получените данни дава резултатът от изпълняваните SEO дейности, както и нови идеи за подобрения на сайта. Най-важните понятия използвани при уеб анализа са:

Импресиите, или колко пъти се показва съдържанието ви? Това е социално медийно измерване за взаимодействие с хората, колкото повече се вижда, толкова по-голям е шансът да купят предлагания продукт или услуга.

Обхват или колко хора могат да видят съдържанието ви? Когато импресиите Ви показват общия брой показвания на съдържанието ви, обхватът ви показва общата сума на хората, които са го видели. Например, ако имате 3 импресии, всички те могат да идват от един и същ човек.

Ангажираност е броят на потребителите, които са взаимодействали със съдържанието ви. Това са потенциалните купувачи.

Сегментиране е разделянето на потребителите по групи, по типа действия, които предприемат със съдържанието ви.

Реализации е количеството на потребителите, които изпълняват желаното действие, като абониране за вашия канал, изтегляне на електронна книга или закупуване на съответните продукти. Например, някой, който вижда връзка към вашия продукт на една от вашите публикации във Facebook,  кликне върху него и след това купи продукта, ще се счита за реализация.

❹ Четвъртият етап е прилагане на промените. След като се анализират получените данни се прилагат различни промени подходящи за дадения сайт и отново се измерват резултатите. Ако са положителни се продължават започнатите дейностите, а ако са с обратен ефект се прекратяват.

На практика анализът на състоянието на даден сайт донякъде повтаря стъпките предвидени в неговия план за оптимизация.

С други думи той включва анализ на целевата аудитория и измерване на метриките на ключовите думи, мета таговете, класирането на конкуренцията, оптимизацията на уеб съдържанието, входящите връзки и популярността на сайта.

За да започнем трябва да намерим най-търсените ключови думи от целевата аудитория, които същевременно с това ще имат и най-малко конкуренция от другите сайтове.

Не правете това в търсачката, особено когато сте логнат в акаунта си в Google.BG, защото поради опцията за персонално търсене в различните браузъри се показват различни резултати. Google персонализира резултатите от търсене освен по личен и по географски (локален) признак. Така ако търсите от София и от Русе, резултатите няма да са едни и същи.

За да анализираме различни идеи за избор на ключови думи за новосъздаван сайт може да използваме инструменти, като Google Keyword Tool. Трябва да запишем получените резултати за всяка една от избраните с инструмента думи, за да можем да ги сравняваме по-късно. Една от най-добрите платформи за SEO в български условия и изследвания на ключови думи е SerpStat.com[1]. С нейна помощ може да се намерят ключовите думи по които най-добре се е класирал даден сайт до момента. Запитайте се дали те отговарят на вашите желания?

За проверка къде се намира даден сайт по желаните ключови думи към определен момент, също така може да се ползват безплатните инструменти SERP Checker или програмата Free monitor.

За определяне плътността на ключовите думи в текста може да се използват kesor.net/keyword-density[2].

На второ място трябва да се анализират мета данните в сайта и тяхната оптимизация. От една страна те трябва да отговорят на техническите изисквания на търсещите машини, а от друга да бъдат обвързани с избраните ключови думи и текстовете в сайта. За целта може да проверим сайта с seomastering.com[3]. Този инструмент ще покаже мета таговете и плътността на ключовите думи в сайта. Вижте дали желаните думи са използвани най-много в текста? Ако не е така се заемете да преправите неговото съдържание. С Varvy.com – проверете сайта за грешки в кода и ги отстранете[4].

Анализът на конкуренцията е много важен момент с който ще разберем дали ще успеем да изкараме сайта по-напред в класирането.

След като намерим на кое място се класира нашият сайт, ние трябва да проучим   състоянието на всички страници, които се класират по-високо от него и да направим нашите по-добри от тях.

За целта трябва да видим какви мета тагове използват, какви текстовете или заглавия имат и кои от тях са класирани най-добре? Какви външни връзки и какви anchor текстове сочат към тях?

Всичко това можем да намерим с инструмента на SerpStat или да намерим всички подобни сайтове на нашия в дадената пазарна ниша с similarsites.com[5].

Вижте какви входящи линкове има вашия сайт и какви имат конкурентите, след което направете повече от тях.

За да ги видите просто може да напишете в браузера link:proveriavan-sait.com или да използвате специален онлайн софтуер за проверка на обратни линкове, като OpenSiteExplorer.com или Ahrefs.com.

Проверете качеството на връзките с MajesticSEO.com и намерете още по-качествени. Този инструмент показва потока на авторитетните линкове Trust Flow спрямо общото цитиране и дава картина на Анчор текстовете от която да разберете как да промените правилно ключовите думи.

PageRank u TrustRank са две различни неща. Докато PR е свързан с връзките към вашия сайт, то TrustRank определя доколко е авторитетен дадения сайт. Търсете връзки само от авторитетни сайтове, а ако има много връзки от ниско качествени сайтове се постарайте да ги премахнете.

За проверка на PageRank (PR) може да използвате PRchecker.info[6]. Той се определя  на база количество и качество на входящите линкове към вашия сайт и е в стойности от 0 до 10. Колкото по-голям, толкова по добре – това означава, че другите сайтове му гласуват доверие след като са поставили линк към него.

В България най-често сайтовете са с PR 2 до PR 4 и рядко достигат PR 5 и PR 6.

Ако сайта не се класира, въпреки че е индексиран и има някакви линкове към него, проверете дали не му е наложено някое наказание или е заразен с вирус.

Това може да стане с Google Webmaster Tools. С този инструмент може да проверите и входящите линкове към вашия сайт.

Проверете за неработещи връзки, които водят до несъществуващи страници с BrokenLinkcheck.com[7]. Те също трябва да се премахнат за да не влошават рейтинга на сайта.

Направете анализ на съдържанието на сайта. Обикновено той започва с проверка на уникалността на текстовете. За да се класира добре един сайт, неговите текстове трябва да не са с дублирано съдържание, което може да проверите с програмата Advego Plagiatus  или eTxt Antiplagiat за проверка на целия сайт.

Ако предпочитате онлайн инструменти препоръчвам българския на WebAvtor[8] или siteliner.com[9] който показва колко процента от целия сайт ви е с дублирано съдържание.

Освен да имате уникално съдържание, то трябва да бъде достатъчно дълго, изпълнено с правилните ключови думи по които искате да се класирате и да е добре подредено в сайта.

Измерването на оптимизацията трябва да започне още при изграждане на концепцията за създаване на уебсайта.

При измерване на вътрешните фактори, чрез експеримент проведен с postvai.com се констатира, че най-силно влияние над уебстраниците има наличието на семантично съдържание с правилно избрани за целевата аудитория ключови думи, което е обвързано с подходящ домейн,  хостинг и кратки URL адреси. За да се повиши видимостта на даден сайт, освен да бъде създадено  това съдържание, то трябва да бъде достъпно за потребителите, т.е. да е разрешено в robots.txt. Уебсайта трябва да може бързо и лесно да се отваря от различни браузъри и устройства и да притежава необходимото ниво на сигурност. Поради тази причина най-важните за измерване параметри с които може лесно да сравняваме различните уебсайтове следва да са: скоростта, мобилността, сигурността и достъпността.

При външните параметри най-важни за измерване и повишаване на видимост на уебсайтовете са броя на входящите връзки, получения трафик, ранг, линк картината и употребата на социални мрежи.

Фиг .49. Пример за А/B тест

Друг изпитан метод за повишаване видимостта и оптимизиране на даден сайт е провеждане на т.н. А/Б експеримент. Този експеримент се използва когато искаме да променим някой елемент (цвят, картинка, бутон, шрифт на текстове) в даде­на страница с цел подо­бряване ефективността и ползваемостта на сайта. По същество тестът пред­ставлява създаване на два примерни варианта на оптимизираната страница (А и Б), чрез специален инструмент с който се създават и сравняват страниците от рода на Google Website Optimizer на Google Analytics, ABTests.com, Unbounce, Adobe Omniture и др.

Инструментът отчита всяко отделно влизане на потреби­телите, като се зарежда ту едната, ту другата страница за да се гарантира влизането на еднакъв брой потребители. Двете страници А и Б се различават по изследваните елементи, цветове, бутони, надписи, картинки и по начина по който презентират продукта. Залагаме експеримента да тече пред определен брой посетители, например 10 000. След като и 10 000-ният потребител е посетил сайта, можем да сме сигурни, че и двете страници са видени от по точно 5 000 потребителя.

Страницата която е направила повече преобра­зувания (продажби, интеракции) е по-ефективна от другата и би трябвало да предпочетем нея в бъдещето развитие на сайта.

Има редица инстру­менти за уеб анализ, като Microsoft SEO Toolkit, Piwik, AwStats, Kissmetrics, Omniture за продуктите на Adobe Systems, CoreMetrics на IBM, WebTrends за SharePoint и други, но сред всички тях най-широка популярност е придобил Google Analytics.

Google Анализ е безплатна услуга за уеб анализи, която предоставя статистически данни и основни аналитични инстру­менти за измерване ефективността на уебсайтовете на своите потребители. Тя е достъпна за всеки, който има профил в Google. С нейна помощ може да се събират и анализират данни като: брой показвания на страници, уникални посетители, средно време за престой на страница, степен на отпадане на посетителите, демографски данни и поведението на посетителите, скорост на сайта, източници на трафик към уебсайта и т.н.

Функциите на Google Анализ включват възможности за визуализация на данни в табло за управление, графики за оценка и за движение, които показват промените на данните във времето с възможност за сегментиране на подгрупи и персонализирани отчети.

Може да намерите отчетите на Google Анализ в левия панел на екрана. Те съдържат данни в реално време, демографски данни за аудиторията, канали за придобиване, поведение на посетителите и реализации за всеки канал. С тяхна помощ можете да изолирате ключови думи, страници и източници, за да извършите анализа си. Може да следите преобразуванията, които се извършват, когато посетител на сайта Ви предприеме интересуващо ви действие и той се “преобразува” в клиент. Когато посетител на вашия сайт или потребител на уеб приложението Ви извърши действие, определено като цел, Google Анализ записва това като реализация.

При това голямо разнообразие от данни, с което ви залива инструмента има четири по-важни въпроса, които трябва да си зададете, докато анализирате отчетите в Google Анализ:

1. Колко посещения получавам на ден и откъде? С инструмента ще разберете точния брой и техният произход за избрания период. Можете да видите колко посещения идват от органично търсене, колко директни посещения и. т.н.

2. Какви ключови думи използват хората, за да намерят моя сайт в Google? Това е много полезен отчет за всеки интернет маркетинг. Можете да групирате различните ключови думи заедно и да разберете условията, които хората използват, за да намерят сайта Ви.

3. Кои са най-популярните страници на моя сайт? Може да откриете редица изненади, като че най-популярната ви страница не е вашата начална страница или кои от категориите на вашия сайт са посетени повече.

4. Какво кликват хората, когато сърфират в моя уеб сайт? Връзките, които хората правят докато сърфират във вашия сайт ще ви покажат много полезни сведения.  Може би трябва да преместите съдържание или да видите какво предпочитат вашите читатели (текст или изображения) и много други.

За да използвате този инструмент след регистрация ще ви бъде предоставен проследяващ HTML код, който трябва да поста­вите в сайта си, така че да се вижда от всяка страница.

Google Search Console (GSC) е друг задължителен за употреба инструмент с чиято помощ може да се  следи за грешки и подобрения при индексирането на сайта.

Аналога на Google Анализ при оптимизация за руската търсачка Yandex е metrica.yandex.com[1], който се употребява по същия начин и е абсолютно задължителен инструмент при работа в тази част на света. Съответно Bing инструменти на webmaster се намират на https://www.bing.com/toolbox/webmaster/[2].

Специално за българското интернет пространство има още един много  полезен инструмент SERPSTAT, с чиято помощ може да се определят ключови думи, да се анализира конкуренцията и много други SEO функции за работа с Google.BG[3].

За оценка на линк картината се използва majesticseo.com, както за анализ на нашите връзки, така и тези на намерените конкуренти.

Други много важни данни за анализа на сайтовете могат да се придобият с уеб класацията на alexa.com[4], builtwith.com[5] за технологията с която е създаден дадения сайт и други. 


[1] https://metrica.yandex.com/ [прегледан 22.06.2019]

[2] https://www.bing.com/toolbox/webmaster/ [прегледан 22.06.2019]

[3] https://serpstat.com/ [прегледан 22.06.2019]

[4] https://www.alexa.com/ [прегледан 22.06.2019]

[5] https://builtwith.com/ [прегледан 22.06.2019]


[1] https://serpstat.com/ [прегледан 22.06.2019]

[2] http://kesor.net/keyword-density/ [прегледан 22.06.2019]

[3] http://www.seomastering.com/keyword-density-analyzer.php [прегледан 22.06.2019]

[4] https://varvy.com/ [прегледан 22.06.2019]

[5] https://www.similarsites.com/ [прегледан 22.06.2019]

[6] http://www.prchecker.info/check_page_rank.php [прегледан 22.06.2019]

[7] http://www.brokenlinkcheck.com/ [прегледан 22.06.2019]

[8] https://webavtor.com/unique/ [прегледан 22.06.2019]

[9] http://www.siteliner.com/ [прегледан 22.06.2019]

Leave a Comment