35. Проследяване и анализ на информацията в социалните мрежи

В структурно отношение, социалните мрежи се състоят от възли и връзки между тях, които могат да бъдат измервани, наблюдавани, визуализирани и оценявани. Възлите се асоциират с отделни хора, групи, организации или страници, които са взаимосвързани  по един или няколко начина, включително чрез възможности за споделяне на информация, съхраняване на социални контакти, установяване на сродни интереси, общо членство в организации, участие в събития и т.н. Изследването и анализът на тези възли и връзки ще ви помогне да оцените ефективността на публикациите, да идентифицирате важни личности, лидери в мрежата или аутсайдери, да изградите взаимоотношения с тях, да разберете какво съдържание работи и какво не.

Анализът на информацията в социалните медии се извършва въз основа на наблюдение, събиране и интерпретиране на количествени и качествени данни с цел вземане на информирано решение от собственикът им.

Количествените метрики са тези, които могат да се изчислят числово,  без да се съобразяват с резултатите от използване на социалната мрежа. Това са средни стойности, проценти, коефициенти и съставни метрики на възлите на социалните мрежи. За съжаление, изпълнението и анализът на тези стойности е не е достатъчно за постигане на поставените цели при употреба на социалните медии. Затова освен количествени показатели, трябва да се търсят и качествени показатели за анализ на социалните мрежи.

Качествените показатели за анализ са комбинация от количествени метрики, които показват успеха на социалните мрежи за постигане на зададените цели. В интернет маркетинга са приети четири основни показателя, който могат да го покажат независимо от социалния канал, в който участвате:

1.         Честота на разговорите – получава се от броя на коментарите разделени на публикуваните постове, като целта е да постигнем по-висока честота на разговорите.

2.         Процент на усилване – броя на споделянията делено на броя на постовете, което говори за ангажиране на целевата аудитория.

3.         Размер на аплодисментите е броя на кликовете и лайковете делено на публикуваните постове, което обяснява положително настроената аудитория.

4.         Икономическата стойност на дадената ключова дума.

Необходимите данни за извършване анализ на социални мрежи могат да се събират по два начина:  автоматично, чрез използване на софтуерни инструменти или чрез провеждане на анкети и интервюта.

Инструментите за анализ на социални мрежи се отличава с голямо разнообразие от гледна точка на функционалност и визуализационни възможности.  Една част от тях са разработени специално за генериране на динамични визуализационни картини, други са комбинация от сложни аналитични алгоритми и методи за визуално представяне на данните, трети са фокусирани върху процедурите за анализ и чисто теоретично могат да се разделят на три основни групи[1]:

  1. Научен софтуер за визуализиране на големи мрежи и масиви от данни.  Такива са безплатната програма Pajek за анализ и визуализация на големи мрежи, Visone и ORA (Organizational Risk Analyzer) за статистически анализ на сложни системи. Други две са TouchGraph и MentionMap, които дават възможност за интерактивна Java визуализация на свързаността на приятелите в социални мрежи,  чрез съществуващи данни във Facebook, Google и Amazon.com и създаване на интерактивна карта на имената на приятелите и хаштаговете в  мрежата на Twitter.
  2. Собствени инструменти за анализ на социалните мрежи, каквито са:
  3. Facebook Insights за анализ на Facebook страници с повече от 30 потребители. Той предоставя подробни статистически данни за вашите публикации и ангажираността на потребителите, включително демографски данни, местоположение и др. За да използвате инструмента след като влезнете в страницата си във Facebook, кликнете върху “Анализи” в горната част. Отляво ще намерите меню с групи данни за общ преглед, харесвания, обсег, действия, събития, хора, преглед на страницата и други впечатляващи данни.
  4. Instagram Insights предлага широк набор от данни за потребителския ви профил, публикации, истории и реклами. Той също така съдържа подробна информация за вашите последователи, като например най-активните им времена и дни. Може да го достъпите само от бизнес профил.
  5. Twitter Analytics предоставя 28-дневно обобщение на потребителския ви профил, посещенията, растежа на последователите, споделянията, кликвания и импресиите. Освен това Twitter предлага инструмент за разширено търсене https://twitter.com/search-advanced?lang=bg, чрез който лесно може да намерите стари постове, хаштагове, споменавания на потребители от определена дата до определена дата или определено място и още много др.
  6. Таблото за управление на Pinterest също има бизнес опция за показване на статистически данни на аудиторията, броя на импресиите и последователите и т.н.
  7. Ако сте създали Career Pages в LinkedIn, вие също имате достъп до статистиката за фирмената марка.
  8. YouTube Analytics е цялостна система за проследяване на ефективността на видеоклиповете и каналите ви, която отчита множество показатели, включително прогнозни източници на трафик, време за гледане, приходи, ефективност на рекламите, задържане на аудиторията и др.
  9. Инструментите за анализ на трети страни, са платформи, които събират разнообразие от данни и ви помагат да анализирате други потребителски акаунти, определени хаштагове, ключови думи или да направите лингвистичен анализ или качествен анализът на настроенията.
  10. Хаштаговете са от съществено значение за проследяването на социални разговори и генерираното от потребителите съдържание. Затова е препоръчително предварително да си създадете хаштагове с името на вашата марка, които да следите с различни инструменти. Например, такива инструменти са RiteTag, който работи с всички социални мрежи, hashtagify.me[2], Socioviz.net[3], TweetReach[4] и TweetBinder[5] за Twitter и pixlee.com[6], който предлага седмични доклади за статистиката на хaштaговете и анализ на съдържанието на Instagram.
  11. За анализ на настроенията може да се използва tweetpsych.com, който изгражда психологически профил на потребителя по последните му 1000 поста и предоставя други потребители, които мислят като него или такива които са отрицателно настроени.  А ако искате да определите емоционалния стил на писане, социалния стил и начина на мислене на собственика  на акаунта,  използвайте analyseword.com[7]
  12. За семантичен анализ и откриване на знания може да се използва програмата на Ontotext, която предлага моделиране и визуализиране на семантични данни, която чрез машинно обучение може да извлича до една база данни безплатно[8].
  13. Cyfe e мултифункционален инструмент, който ви позволява безплатно да създадете до 2 персонализирани табла за управление, запълнени със статистически данни от десетки маркетингови инструменти. Разделът му за социални медии ви позволява да синхронизирате всички основни мрежи и да изтегляте обобщени отчети за тези, които следвате или отделни за профилите, които управлявате[9].
  14. С помощта на buzzsumo.com може да видите какво споделят потребителите по дадена тема и в кои сайтове и социални мрежи за да разберете най-популярното съдържание за аудиторията[10].
  15. За търсене във Facebook, което може да бъде много объркващо при използване на собствената им търсачка, се препоръчва онлайн помощникът за търсене Graph.Tips[11] или stalkscan.com[12]. С тяхна помощ може лесно да откриете публикувания преди известно време пост, да сравните няколко Facebooк акаунта или да разузнаете предпочитанията, любимите места и друга информация за даден потребител.  Други подобни свободни инструменти за влизане в която и да е Facebook страница са LikeAlyzer и Sociograph.io[13]
  16. Може да проверите споменаванията за даден бранд или  съществуващи за него страници в социалните медии със социален разузнавач – soc.c3h.ru, който показва общия броя на споделянията и харесванията от потребителите на даден URL адрес.
  17. Съществуват и инструменти за шпиониране на действия в мрежите Вконтакте, Одноклассники или в Instagram като city4me.com и vkspy.by[14].
  18. С помощта на разработката на института в университета в Илинойс botometer.iuni.iu.edu може да проверите каква е вероятността дадена Twitter сметката да бъде бот.
  19. Споменаванията на определена ключова дума по форумите могат да се проверят с boardreader.com

В крайна сметка посочените инструменти са една много малка част от възможните инструментите за анализ на социалните медии, които може да намерите при търсене в Интернет. Все пак се надявам този списък да ви даде първоначален преглед на наличните инструменти и да ви помогне в процеса на вземане на решения.


[1] Иванова, М. Платформите за визуализация на социални мрежи – средства оптимизиращи работата на анализаторите. CIO, брой 4, 2018

[2] https://hashtagify.me/hashtag/tbt [прегледан 22.06.2019]

[3] https://socioviz.net/ [прегледан 22.06.2019]

[4] https://tweetreach.com/ [прегледан 22.06.2019]

[5] https://www.tweetbinder.com/ [прегледан 22.06.2019]

[6] https://www.pixlee.com/instagram-analytics [прегледан 22.06.2019]

[7] http://www.analyzewords.com/index.php

[8] Маринов, Г. Практическо ръководство за работа на обучаваните с платформата за дистанционно обучение Blackboard™ 9.1. във Военна академия „Г. С. Раковски

[9] https://www.cyfe.com/ [прегледан 22.06.2019]

[10] https://buzzsumo.com/ [прегледан 22.06.2019]

[11] https://graph.tips/beta/ [прегледан 22.06.2019]

[12] https://stalkscan.com/ [прегледан 22.06.2019]

[13] https://sociograph.io/landing [прегледан 22.06.2019]

[14] https://vkspy.by/ [прегледан 22.06.2019]

Leave a Comment